عصب کشی یا درمان ریشه دندان چگونه انجام میشود؟

اگر دندانتان نیاز به درمان ریشه  ( root canal )  یا همان عصب کشی دارد، شما تنها نیستید. هر ساله میلیونها دندان تحت درمان ریشه قرار میگیرند و با این روش نجات پیدا میکنند. در داخل دندان در زیر لایه سفید رنگ مینا لایه سختی به نام عاج قرار دارد. در زیر عاج و در مرکز دندان بافتهای نرم حاوی رگهای خونی و عصبها قرار دارد که به آن پالپ گفته میشود. پالپ بخش زنده دندان است و به رشد ریشه دندان در دوران رشد کمک میکند.( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا , عصب کشی یا درمان ریشه در پاسداران )

 

دکتر محبی ایمپلنت
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

 

در دندانی که کاملا رشد یافته است برای زنده ماندن دیگر نیازی به پالپ نیست و بدون پالپ نیز میتوان دندان را حفظ کرد چون دندان از طریق بافتهای پیرامون تغذیه رسانی میشود. عصب کشی امروزه بدون درد و خیلی آسان ظرف یک یا دو جلسه ( بستگی به وضعیت دندان و شرایط شما دارد ) انجام میشود.

نجات دندان طبیعی با عصب کشی مزایای زیادی دارد از جمله: جویدن به صورت مناسب انجام میشود، حس طبیعی در دهان وجود دارد، ظاهر دهان و لبخند و ساختار صورت طبیعی است، از دندانهای دیگر در مقابل ساییدگی زیاد یا فشار زیاد محافظت میشود.

چگونه عصب کشی دندان را نجات میدهد؟

عصب کشی زمانی انجام میشود که داخل دندان دچار التهاب و عفونت شده است. التهاب یا عفونت به دلایل مختلف بروز میکند از جمله پوسیدگی عمیق دندان، درمانهای دندانپزشکی مکرر، شکستن روکش دندان و ترک خوردن یا لب پر شدن دندان.

به علاوه وارد آمدن ضربه به دندان ممکن است هیچ ترک یا شکستگی قابل مشاهده ای در دندان ایجاد نکند اما به پالپ دندان صدمه بزند. التهاب یا عفونت پالپ دندان در صورتی که درمان نشود باعث ایجاد درد یا آبسه میشود.

در عصب کشی پالپ عفونی برداشته میشود و داخل دندان به طور کامل تمیز و ضد عفونی میگردد. سپس فضای خالی با مواد لاستیکی مانندی به نام گوتاپرچا ( gutta-percha ) مهر و موم میگردد. سپس دندان با مواد پر کننده دندان یا روکش ترمیم میشود. پس از ترمیم دندان همانند دندانهای دیگر قابل استفاده خواهد بود.

با کمک درمان ریشه میتوانید لبخند طبیعی و زیبای خود را حفظ کنید و بدون محدودیتی غذاهایی را که پیش از این میتوانستید بجوید را استفاده کنید. در صورت مراقبت مناسب نتایج درمان دائمی خواهد بود.

 

( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا , عصب کشی یا درمان ریشه در پاسداران )

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

درمان ریشه دندان یا عصب کشی دندان
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

 

چه زمانی نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه است؟

پوسیدگی دندان می تواند در درجه های مختلف قرار گیرد. اگر روی مینا و عاج دندان لکه های پوسیدگی ایجاد شود که، هیچ دردی را به همراه نداشته باشند. دندان نیاز به درمان سطحی ( پر کردن با کامپوزیت ) دارد.

اما اگر درمان انجام نشود، پوسیدگی گسترش پیدا می کند و عفونت وارد پالپ دندان ( بافت نرم مرکز دندان ) می شود و با فشار به ریشه های دندان به عصب دندان می رسد. در این زمان شما علاوه بر پرکردن و ترمیم دندان به عصب کشی دندان و درمان ریشه نیز نیاز دارید. از آنجایی که فشار بر محفظه پالپ در شب بسیار بیشتر از روز است. درد های ناشی از رسیدن به این مرحله از پوسیدگی دندان، شب ها بیشتر از روز احساس می شود.

از علائمی که نشان دهنده رسیدن پوسیدگی دندان به عصب است. و دندان نیاز به عصب کشی دندان و درمان ریشه دارد. می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • درد های دندانی بعد از خوردن غذاهای سفت
 • درد ناگهانی دندان و تیر کشیدن دندان هنگام خوردن غذا، آب و یا نوشیدنی خیلی سرد یا خیلی گرم
 • تیر کشیدن دندان بدون علت و یا درد های طولانی مدت دندان. به طوری که درد آن غیر قابل تحمل می باشد.
 • سیاه شدن دندان و ایجاد سوراخ های عمیق روی دندان آسیب دیده. و یا حتی ریختگی دیواره های دندان
 • درد دندان بیمار در صورت تماس و ضربه به دندان
 • احتمال لق شدن دندان در هنگام رسیدن پوسیدگی به ریشه دندان وجود دارد.
 • احتمال ورم کردن صورت و یا لثه، در هنگام افزایش عفونت دندان پوسیده

 

( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا , عصب کشی یا درمان ریشه در پاسداران )

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

درمان ریشه دندان یا عصب کشی دندان
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

 

درمان ریشه چند مرحله دارد؟

درمان ریشه در سه مرحله انجام می شود و معمولا بین یک تا سه جلسه نیز طول می کشد. در ادامه با هر سه مرحله این عمل آشنا خواهید شد.

1- تمیز کردن کانال ریشه

ابتدا دندانپزشک هر آنچه را که درون کانال ریشه وجود دارد را حذف می کند. برای اینکار بیمار باید تحت بیحسی موضعی قرار بگیرد. سپس دندانپزشک متخصص یک سوارخ کوچک روی سطح دندن ایجاد میکند تا به پالپ دندان و ریشه دسترسی پیدا کند. دندانپزشک با دقت ابزار کوچکی را وارد سوراخ دندان کرده اقدام به خارج کردن بخش مرده یا بیمار مغز دندان میکند.

2- پر کردن ریشه کانال

در مرحله دوم، دندانپزشک بخش هایی که خالی کرده با با دقت تمیز کرده. او اینکار را با محلول مخصوص شستش انجام میدهد. دندانپزشک اینکار را تا آنجا که حس کند ریشه دندان کاملا تمیز و ضدعفونی شده ادامه میدهد. پس از اتمام ضدعفونی و شستشوی ریشه، نوبت به مهر و موم کردن و بستن دندان و سوراخ ایجاد شده میرسد. برای اینکار از سمنت ها یا مواد پرکننده دیگر استفاده میشود. بعد از اینکه دندان مهروموم شد دیگر باید رسما آن را یک دندان مرده در نظر گرفت زیرا تمام محتویات ریشه که شامل اعصاب میشود دیگر وجود ندارد. در این شرایط بیمار هیچ دردی از جانب این دندان تجربه نخواهد کرد.

3- افزودن تاج یا پر کننده دندان

زمانی که محتویات داخل دندان برداشته شد، دندان اکنون بیشتر از هر زمان دیگری شکننده و در معرض آسیب دیدن است. دندان بدون پالپ باید از رباط اتصال دهنده دندان به استخوان تغذیه کند. این منبع میتواند کافی باشد، اما با گذشت زمان، دندان شکننده تر می شود، بنابراین باید با یک تاج یا پر کننده دندان از آن محافظت کرد. تا زمانی که تاج نصب نشود یا با مواد پرکننده محافظت نشود، بیمار نباید غذا بجود یا چیزی را گاز بگیرد. پس از انجام تاج یا پر شدن دندان، فرد می تواند مانند گذشته از دندان خود استفاده کند.

 

( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا , عصب کشی یا درمان ریشه در پاسداران )

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

درمان ریشه دندان یا عصب کشی دندان
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

 

آیا پس از معالجه ریشه درد وجود دارد؟

معمولاً به دنبال معالجه ریشه دندان، از چند ساعت تا چند روز به درجاتی ممکن است دندان، درد داشته باشد که با تجویز داروهای مسکن برطرف می‌گردد و جای نگرانی ندارد و دندانی که معالجه ریشه دندان شده و هنوز درد دارد را نباید کشید. در این موارد بهتر است که از دهان شویه گرم استفاده نموده واز فشار آوردن بر روی دندان مزبور برای مدتی خودداری نمود.

عوارض درمان ریشه

مانند هر روش درمانی دیگر، این روش هم میتواند عوارضی داشته باشد. برخی از عوارض احتمالی انجام روت کانال عبارتند از :

 1. ما معمولا به ازای هر ریشه دندان 4 تا ریشه باید داشته باشیم. برخی اوقات ممکن است دندانپزشک تنها 3 ریشه را پیدا کند و چهارمی هنوز درمان نشده باشد. اگر چهارمی درمان نشود ممکن است عفونت همان یک ریشه به استخوان و سایر بخش های دهان و بدن منتقل شود و مشکل چند برابر بزرگتر شود.
 2. علاوه بر این دندانپزشک  باید حواسش را جمع کند که بعد از خالی کردن ریشه دندان، تمام ریشه ها و بخش های دندان را با دقت کاملا پر کند. اگر بخشی از دندان به خوبی پر نشود امکان شکستن دندان و از کار افتادن آن بسیار زیاد خواهد بود در چنین موقعیتی امکان شکل گیری عفونت لثه وجود دارد.
 3. برخی اوقات ممکن است دندانپزشک حواسش را جمع نکند و حین خالی کردن ریشه کانال با پرفوراتور یا مته کوچک دندان را سوراخ کند. زمانی که مواد پر کننده وارد دندان میشوند ممکن است از طریق سوراخ ایجاد شده خارج شود و دندان به خوبی پر نشود.

 

( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا , عصب کشی یا درمان ریشه در پاسداران )

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

درمان ریشه دندان یا عصب کشی دندان
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

 

مراقبت های پس از درمان ریشه

 1.  در صورت تجویز دارو ( مسکن – آنتی بیوتیک ) آن را به موقع مصرف کنید.
 2.  تا دو ساعت پس از درمان ریشه از خوردن خودداری نموده و تا 24 ساعت از سمت دیگر دهان برای صرف غذا استفاده کنید.
 3.  برای چند روز اول بعد از درمان ریشه ( میانگین 10 روز ) درد دندان طبیعی است وباید صبور باشید .
 4. اگر احساس کردید پانسمان یا پرکردگی شما بلند است در اسرع وقت جهت اصلاح آن به دندانپزشکی مراجعه کنید .
 5. ممکن است تا یک ماه بعد از درمان ریشه،دندان هنگام جویدن غذا ( یا بهم خوردن دندانها ) حساس باشد که به مرور کاهش می یابد، در صورت تداوم درد بیش از یک ماه به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 6.  در صورت علایم آبسه دندانی ،تب ، بی حالی و … استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک به هیچ عنوان مجاز نیست ، بلکه در اولین فرصت با دندانپزشک خود تماس بگیرید .
 7.  لطفا شرایط بعد از درمان ریشه دندان خود را با معالجه ریشه دندان دیگران یا حتی دندان های دیگر خودتان مقایسه نفرمایید، چرا که احساس درد بر اساس شدت التهاب ، عفونت قبلی کانالها ، تعداد کانالها ، وضعیت روحی روانی فرد و میزان تماس دندانها با فک مقابل در افراد مختلف متفاوت است .
 8.  دندانی که درمان ریشه میشود به علت نداشتن عصب به پوسیدگی ، سرما و گرما حساس نبوده ودر صورت عدم رعایت بهداشت براحتی پوسیده می گردد و در غفلت و بی خبری ممکن است از دست برود ، لذا در مسواک زدن و نخ دندان تلاش مضاعفی داشته باشید و کنترل 6 ماهه توسط دندانپزشک را فراموش نکنید .
 9. دندانی که درمان ریشه شده است باید در اسرع وقت ترمیم یا روکش شود، حتما از کلینیک برای تنظیم نوبت سوال فرمایید.
 10.  در صورتی که دندان دارای پرکردگی وسیع باشد جهت جلوگیری از شکستگی دندان وعود پوسیدگی دندان را روکش نمایید .
 11.  در 3 تا 13 درصد موارد بعد از انجام یک درمان ریشه موفق ، دردی مبهم که ناشی از آسیب به عصب می باشد باقی می ماند که در بسیاری از موارد نیز قابل پیشگیری نمی باشد، در صورت بروز این حالت نیاز به مشاوره های روانپزشکی و درمان های ویژه وجود دارد.

 

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست