لمینت سرامیکی دندان چیست ؟

لمینت ( ونیر ) پوسته‌های بسیار باریکی از سرامیک ( پرسلن ) یا مواد رزین کامپوزیت دندانی است که روی دندان قرار داده می‌شود. این عمل با بی‌حسی موضعی بسیار جزیی یا حتی بدون بی‌حسی انجام می‌شود و انتخابی ایده‌آل برای زیبا ساختن دندان‌های پیشین محسوب می‌شود. از لمینت دندان برای پوشاندن تغییر رنگ دندان استفاده می‌شود تا دندان‌ها دوباره سفید و طرح لبخند زیبا شود.( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا ,  بهترین لمینت سرامیکی دندان شرق تهران1401 )

لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت ونیر
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

مزیت لمینت

لمینت دندان در بسیاری موارد جایگزینی فوق العاده برای تاج دندان محسوب می‌شود و در مقایسه با تغییر رنگ، اندازه یا شکل دندان رویکردی محافظانه‌ تر و نگهدارنده‌تر است. لمینت دندان عیب‌های نامطلوبی مانند لک شدن دندان در اثر مصرف تتراسایکلین و آسیب دیدگی دندان در اثر صدمه دیدن یا عصب‌کشی ( عمل روت ـ کانال ) را می‌پوشاند. این نوع روکش‌ دندان برای پوشاندن پرکردگی‌های تغییر رنگ داده دندان‌های پیشین و نیز برای بیمارانی که فاصله بین دندان‌های جلویی‌شان زیاد است یا دندان‌هایشان پوسیده یا لب پر شده است، مناسب هستند. لمینیت دندان، راه حلی با ماندگاری بالا است که در صورت صحیح انجام شدن با طول عمر قابل ملاحظه‌ و قیمت لمینت دندان مناسب ، گزینه مناسبی برای زیبایی دندان می باشد.

از دیگر مزایای لمینت دندان دوران بهبود کوتاه، تقویت دندان ها، عدم نیاز به مراقبت های اضافی و… می باشد.

شیوه انجام عمل

با تقبل هزینه اصلاح طرح لبخند کل این روش درمانی ، تشخیص ، برنامه‌ ریزی درمانی ، آماده سازی و قرار دادن لمینت حداکثر سه جلسه زمان می‌برد.
فعال بودن بیمار در فرایند طراحی لبخند بسیار مهم است. بنابراین باید زمان لازم را به این عمل اختصاص دهید، محدودیت‌های اصلاحی عمل را بشناسید. اگر احساس کردید که پس از یک جلسه مشاوره هنوز موارد مبهمی باقی مانده و اهداف عمل اصلاح طرح لبخند را به طور کامل درک نکرده‌اید، از دندانپزشک بخواهید تا جلسه مشاوره دیگری نیز داشته باشید.

دندان‌ها در آماده سازی برای گذاشتن لمینت اندکی ، معمولاً حدود نیم میلی متر تحت بی‌حسی ، تراشیده می‌شود تا فضای اندکی برای لمینت ایجاد شود. گذاشتن لمینت‌های کامپوزیت دندانی رزینی معمولاً در یک جلسه انجام می‌شود. دندانپزشک پس از آماده کردن دندان به دقت کامپوزیت دندان را روی دندان می‌زند و شکل می‌دهد. اما برای لمینت سرامیکی از دندان‌ها قالب گرفته می‌شود ، سپس قالب برای تهیه لمینت به لابراتوار فرستاده می‌شود که معمولاً چند روز زمان می‌برد. اگر شکل ظاهری دندان‌ها بسیار ناخوشایند باشد ، لمینت موقتی بر روی دندان گذاشته می‌شود که البته بیمار باید هزینه لمینت دندان موقتی را جدا از لمینت دائمی پرداخت کند.

دندانپزشک پس از آماده شدن لمینت سرامیکی ، لمینت‌ها را یک به یک روی دندان‌ها می‌گذارد تا اندازه بودن آنها و متناسب بودن رنگشان را بررسی کند. به علاوه دندانپزشک از بیمار می‌خواهد تا نتیجه قالب‌گیری را ببیند و نظر خود را در مورد رنگ آن بیان کند ؛ چون در این مرحله می‌توان رنگ لمینت دندان را با سایه‌ دار کردن سیمان دندان مورد استفاده تغییر داد ، اما امکان تغییر رنگ پس از به کار بردن سیمان دندان وجود ندارد. برای قرار دادن لمینت ، دندان با مواد شیمیایی خاصی تمیز می‌شود تا روکش به خوبی به دندان بچسبد. پس از قرار دادن سیمان مخصوص بین دندان و لمینت ، با تاباندن پرتو نور سیمان دندان سفت می‌شود.

 

( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا ,  بهترین لمینت سرامیکی دندان شرق تهران1401 )

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت ونیر
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

 

 

انتظارهای واقع بینانه

لمینت دندان شباهت بسیاری به دندان‌های طبیعی دارد و برای پوشاندن تغییر رنگ و زردی دندان بکار برده شده است ، اگرچه جایگزین کاملی محسوب نمی‌شود. بعید نیست در معاینه دقیق متوجه شوید که رنگ لمینت ونیر دندان اندکی با یکدیگر متفاوت است ، همان طور که تمام دندان‌های طبیعی نیز همرنگ نیستند. در هر حال این عمل باعث می‌شود لبخندی زیباتر و اعتماد به نفسی بالاتر داشته باشید. درمورد عوارض هم باید گفت : عوارض لمینت دندان بسیار کم است و از این بابت جای نگرانی نیست.

انتخاب لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی

استحکام و طول عمر شاخص‌ترین تفاوت بین لمینت‌های سرامیکی و ونیر کامپوزیت است. لمینت‌های کامپوزیت دندان به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تهیه می‌شوند ؛ روش غیرمسقیم زمانی است که پس از به دست آمدن تصوری کلی در مطب ، لابراتوار موادی را تولید می‌کند که در جلسه دوم در جای خود قرار داده می‌شود. لمینت‌های سرامیکی نیز به طور غیرمستقیم تهیه می‌شوند.
کامپوزیت ونیر دندان مستقیم در یک جلسه روی دندان قرار داده می‌شود و به شکل مناسب درآورده می‌شود. ویژگی‌های هر یک را می‌توان به اختصار این گونه بیان کرد

 

( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا ,  بهترین لمینت سرامیکی دندان شرق تهران1401 )

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت ونیر
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

 

 

لمینت‌های کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی مزیت‌هایی نسبت به ونیرهای پورسیلینی دارند که یکی آر مهم‌ ترین آنها ، هزینه است. به طور متوسط، هزینه ونیرهای پورسیلینی دو برابر ونیرهای کامپوزیتی است که برای برخی افراد بسیار مهم است. این کار باعث تغییر سریع لبخند شما نیز می‌شود. یکی دیگر از مزایای ونیرهای کامپوزیتی نسبت به ونیرهای پورسیلینی این واقعیت است که ونیرهای کامپوزیتی معمولاً در همان روز ساخته می‌شوند. ونیرهای کامپوزیتی مستقیم ( که به آنها باندینگ کامپوزیتی نیز گفته می‌شود ) روی خود دندان تراشیده می‌شوند نه در آزمایشگاه. رزین مشابه دندان به طور مستقیم روی دندان قرار داده می‌شود ( همان طور که از نام آن مشخص است ) و در همان جا توسط دندانپزشک تراشیده شده و شکل داده می‌شود.

هر لایه از رزین شکل داده شده پس از قرار گرفتن روی دندان و تراشیده شدن با استفاده از نور پرتوان سخت می‌شوند تا به شکل زیبا و مطلوب مورد نظر برسند. زمانی که این فرایند به پایان رسید ، رزین باید پرداخت شود تا ظاهر آن طبیعی‌تر شده و به دندان‌های اصلی شبیه‌ تر شد. فرایند قرار دادن ونیرهای کامپوزیتی کم تهاجمی‌تر بوده و به میزان قابل توجهی سریع‌تر از فرایندهای نصب ونیرهای پورسیلینی انجام می‌شوند. مسلماً مهم‌ترین مزیت ونیرهای کامپوزیتی نسبت به ونیرهای پورسیلینی برگشت‌ پذیری آنها است. ونیرهای پورسیلینی باید روی دندان طبیعی شکل داده شوند تا با دندان‌ها تناسب پیدا کنند. زمانی که در مورد ونیرهای کامپوزیتی صحبت می‌شد، اقداماتی کمی برای آماده‌سازی باید روی دندان‌های طبیعی انجام شود بدان معنا که نیازی به ایجاد تغییرات دائمی به آن گستردگی که برای مواد کامپوزیتی انجام می‌شود و دیگر نمی‌توان آنها را برداشت یا جابجا کرد نیست.

 

( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا ,  بهترین لمینت سرامیکی دندان شرق تهران1401 )

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت ونیر
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

 

لمینت‌های سرامیکی

با این که ونیرهای کامپوزیتی محاسن زیادی دارند، در یک حوزه قابل رقابت با ونیرهای پورسیلینی نیستند: دوام. پورسیلین ماده‌ای به مراتب قوی‌تر از رزین‌های کامپوزیتی است ( حتی با پیشرفت مواد رزینی در سال‌های اخیر ) . ونیرهای پورسیلینی که به درستی روی دندان نصب شده باشند ، 10 تا 15 سال دوام خواهند داشت در حالی که طول عمر ونیرهای کامپوزیتی بین 5 تا 7 سال است.

اگر تمایل به استفاده از ونیرها را دارید باید محاسن و معایب هر کدام را بسنجید. در حالی که هزینه ونیرهای کامپوزیتی نصف هزینه ونیرهای پورسیلینی سات ، طول عمر آنها نیز نصف طول عمر ونیرهای پورسیلینی است. بسیاری از دندانپزشکان بر این باورند که ونیرهای پورسیلینی از نظر ظاهری زیباتر بوده و به دندان‌های طبیعی شباهت بیشتری دارند. پورسیلین شفاف است و کاملاً شبیه به مینای دندان می‌باشد. این ونیرها نسبت به لکه‌ها و ترک خوردن بسیار مقاوم هستند که به دلیل مقاومت مواد آنها و لعابی است که پس از درمان به آنها می‌دهند ؛ به عبارت دیگر، ونیرهای پورسیلینی متخلخل‌تر بوده و بنابراین بیشتر مستعد لکه‌ دار شدن هستند بدان معنی که شما باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از خوردن غذاهایی که باعث ایجاد لکه روی آنها می‌شوند خودداری کنید.

ونیرهای کامپوزیتی همچنین باید پرداخت شوند تا ظاهر آنها شبیه به دندان‌های طبیعی شود و حتی پس از آن نیز کاملاً قابل مقایسه است. برای نصب ونیرهای پورسیلینی شما بیشتر درگیر می‌شوند و غالباً باید تا زمان آماده شدن آنها در آزمایشگاه باید از ونیرهای موقتی استفاده کنید. شما می‌توانید طول دوره درمان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. در نهایت ، ونیرهای پورسیلینی گزینه‌های درمانی پردوامی برای مواردی که باید روی همه مینای دندان قرار گیرند ، پوسیدگی و فرسودگی دندان اتفاق افتاده است ، نقایص ژنتیکی وجود دارد ، دندان‌ها نامرتب هستند و … می‌باشند. ونیرهای کامپوزیتی گزینه‌های پردوامی برای رفع مشکلات جدی دندانی نیستند.

 

نگهداری از لمینت و ونیر دندان
فرایند باندینگ رزینی برای ونیرهای شما حداقل 3 روز ( 72 ساعت ) طول می‌کشد تا به طور کامل انجام شد. در این مدت :

 • از خوردن غذاهای سفت و چسبنده خودداری کنید
 • آر یک رژیم غذایی نسبتاً نرم پیروی کنید
 • از گرما و سرمای شدید دوری کنید
 • برخی دهان‌شویه‌ ها ممکن است بر مواد باندینگ های رزینی اثر داشته باشند و نباید از آنها تا 72 ساعت پس از نصب ونیرهای جدید استفاده شود.
 • شستشوی دهان : از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید استفاده نکنید. آنها ممکن است به سطح رویی ونیرها آسیب وارد کنند.
 • دهان‌شویه‌های ضد پلاک کلروهگزیدین ممکن است باعث ایجاد لکه روی لمینت ها شوند اما دندانپزشکان می‌توانند این لکه‌ها را پاک کنند. از ونیرهای خود مراقبت کنید
 • جرم‌گیری مرتب و منظم با فواصل زمانی چهارماهه باید توسط دندانپزشک انجام شود. دندانپزشک از اسکالر اولتراسونیک و سیستم ابریژن هوایی استفاده نمی‌کند زیرا ممکن است باعث آسیب‌دیدگی ونیرها شود.
 • از مسواک نرم با برس گرد استفاده کنید
 • از نخ دندان مشابه آنچه برای دندان‌های طبیعی انجام می‌دهید استفاده کنید. اگر پاک کردن روزانه پلاک‌ها مشکل است از ابزارهای مکانیکی برای برداشتن پلاک‌ها استفاده کنید.
 • نباید روی ونیرها پلاک جمع شود تا دوام آنها افزایش یافته و همچنین دندان‌ها و بافت‌های نگهدارنده آنها سالم بمانند.
 • از خمیردندان‌هایی که سایندگی کمی دارند و فلوراید ندارند یا فلوراید آنها کم است استفاده کنید
 • از بایت زیاد مانند جویدن ناخن ، مداد و … خودداری کنید.
 • از گاز زدن به مواد غذایی سفت و جویدن یخ یا خوردن دنده پرهیز کنید
 • در هنگام انجام ورزش‌های پربرخورد از محافظ‌های دندانی آکریلیک نرم استفاده کنید.

 

( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا ,  بهترین لمینت سرامیکی دندان شرق تهران1401 )

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت ونیر
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

 

 

طول عمر لمینت‌های کامپوزیتی چقدر است؟

لمینت ها باید چند سال دوام داشته باشند. ما در مورد کیفیت لمینت های خود مطمئن هستیم و آنها را به مدت یک سال گارانتی می‌کنیم.

دندانپزشک چگونه دندان را برای قرار دادن لمینت‌های کامپوزیتی روی آن آماده می‌کند؟

دندان با استفاده از برس یا ابریژن هوایی پرداخت می‌شود. شکل مناسب دندان طراحی می‌شود سپس حالت‌دهنده دندان بر روی مینای دندان استفاده می‌شود. سپس کامپوزیت در چند لایه ساخته شده و با استفاده از ابزاری طبی به آن نور تابانده می‌شود. دندان دوباره با دیسک‌های ساینده با درجه متفاوت پرداخت و روکش می‌شود تا ظاهر آن شبیه به دندانی طبیعی شود.

آیا جایگزین‌های دیگری برای لمینت‌های کامپوزیتی وجود دارد؟

بله. دندانپزشک ممکن است قادر به استفاده از ونیرهای پورسیلینی یا روکش‌های دندانی باشد. این که این موارد مناسب هستند یا نه به وضعیت دندان بیمار بستگی دارد. اگر ونیرها برای اصلاح نامرتب بودن دندان‌ها یا صاف کردن آن‌ها به کار برده شوند احتمالاً اقدامات ارتودنسی را نیز می‌توان مورد توجه قرار داد.

از زمان شروع درمان تا خاتمه آن چقدر طول می‌کشد؟

ونیرهای پورسیلینی در دو جلسه درمانی با فواصل زمانی یک تا دو هفته‌ای از هم انجام می‌شوند. در اولین جلسه مشاوره در مورد برنامه درمانی بر اساس خواسته‌های بیمار تبادل نظر می‌شود سپس دندان‌ها شکل داده شده و برای نصب ونیرها آماده می‌شوند. از دندان‌ها قالب‌گیری شده و ونیرهای موقتی روی آنها قرار داده می‌شود.

در جلسه دوم ، ونیرهای دائمی که در آزمایشگاه ساخته شده‌اند روی دندان قرار داده می‌شوند. قبل از چسباندن آنها ، بیمار این فرصت را دارد تا رنگ و شکل آنها را تنظیم و تأیید کند زیرا این ونیرها به طور دائمی روی دندان قرار داده می‌شوند.

 

( دندانپزشکی دکتر میثم محبی رسا ,  بهترین لمینت سرامیکی دندان شرق تهران1401 )

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت ونیر
( دندانپزشكى دکتر میثم محبی رسا )

 

 

آیا این فرایند برگشت‌پذیر است؟

از آنجا که باید یک لایه بسیار نازک از مینای دندان برداشته شود تا بتوان ونیر را روی دندان قرار داد ، این فرایند برگشت‌پذیر نخواهد بود.

آیا استفاده از ونیرها احتمال پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان‌ها را افزایش می‌دهد؟

خیر. ونیرها باعث افزایش احتمال پوسیدگی دندان‌ها نمی‌شوند زیرا به دندان‌های طبیعی می‌چسبند. احتمال پوسیدگی دندان افزایش نمی‌یابد اما باید از دندان‌ها به خوبی مراقبت شود تا از ایجاد پوسیدگی روی دندان‌های طبیعی جلوگیری شود.

آیا فقط می‌توان بالا و پایین دندان‌ها را با استفاده از ونیرها درمان نمود؟

هدف از محصول نهایی این است که همه چیز در دهان سازگار باشد ، آیا باید از ونیرها برای همه دندان‌ها استفاده کرد یا فقط جند دندان به ونیر نیاز دارند. به بیماران توصیه می‌شود که قبل از قرار دادن ونیر روی دندان‌ها ، برای اطمینان از یکنواختی رنگ ، دندان‌های خود را جرم‌گیری و سفید کنند.

ونیرها چقدر مستحکم هستند؟ آیا با وجود آن‌ها روی دندان محدودیتی در غذا خوردن ایجاد می‌شود؟

ونیرهای پورسیلینی بسیار قوی هستند ؛ اما به هر حال پورسیلین از جنس شیشه است و ممکن است در صورت قرار گرفتن تحت فشار زیاد بشکنند. توصیه می‌شود که از جویدن یخ ، مغزیجات سفت ، شیرینی‌ها ، پاپ کورن و… خودداری کرده و از دندان‌های خود برای باز کردن بسته‌ها استفاده نکنید.

دندان‌های طبیعی نیز گاهی به دلایل مشابه آسیب می‌بینند. توجه داشته باشید که ونیرهای پورسیلینی بسیار قوی هستند اما غیر شکستنی نیستند.

من در هنگام شب دندان قروچه دارم. آیا این کار به ونیرهای پورسیلینی آسیب وارد می‌کند؟

بله. این کار در نهایت به ونیرهای شما آسیب وارد می‌کند زیرا این رفتار باعث سایش دندان‌های طبیعی می‌شود. پزشک محافظ‌های بایت مناسب برای شما تجویز می‌کند تا از آنها در هنگام شب استفاده کنید و از فشار آمدن به دندان‌های شما در هنگام خواب کاسته شود.

 

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست