درمان ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه‌ای از تخصص‌های دندانپزشکی است که بر اصلاح نامرتبی دندان‌ها و ناهنجاری‌های فکی تمرکز دارد. در واقع وقتی که دندان‌ها در موقعیت درستی قرار ندارند و به عنوان مثال خارج از قوس هستند، بر روی هم قرار دارند و یا با یکدیگر فاصله دارند، باید به سراغ درمان ارتودنسی رفت.

دکتر محبی ایمپلنت

آیا ارتودنسی فقط جنبه زیبایی دارد؟

در جواب باید گفت خیر! هر چند که ارتودنسی با مرتب کردن دندان‌ها و رفع عیوب فکی تاثیر به سزایی در ظاهر فرد دارد و به نوعی یکی از درمان‌های زیبایی در دندانپزشکی محسوب می‌شود، اما باید به این نکته اشاره کرد که موقعیت نامناسب دندان‌ها مشکلات بسیاری را مثل پوسیدگی دندان‌ها، مشکلات لثه‌ای، ناقص بودن عمل جویدن و در نتیجه مشکلات گوارشی و مسائلی از این دست را به دنبال دارد که با درمان ارتودنسی می‌توان از آن‌ها اجتناب کرد.

درمان ارتودنسی چه مدت زمان می‌برد؟

یکی از رایج ترین سوالات بیماران مدت زمان لازم برای تکمیل درمان ارتودنسی است. اغلب افراد به دلیل اینکه گمان می‌کنند درمان ارتودنسی بسیار زمان بر است، کمی نگران هستند. در جواب باید گفت زمان دقیق درمان ارتودنسی نامشخص است و به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد، اما می‌توان گفت در بسیاری از موارد طول درمان کمتر از 12 ماه است. هر چند در کیس‌های درمانی پیچیده تر این مدت زمان بیشتر خواهد شد. نکته مهم این است که رعایت دقیق نکات بهداشتی دهان و دندان در طول درمان، تاثیر به سزایی در سرعت درمان خواهد داشت.

دکتر محبی ایمپلنت

مناسب ترین سن برای شروع ارتودنسی:

می‌توان گفت که مناسب ترین سن برای چکاپ‌های اولیه و تشخیص این موضوع که فرد نیاز به ارتودنسی دارد یا خیر؟ سنین شروع دورن بلوغ است. یعنی برای دخترها بین 9 تا 11 سال و برای پسرها بین 13 تا 15 سال.

آیا ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟

با وجود اینکه در بالا  اشاره شده که سن مناسب برای شروع ارتودنسی، سنین بلوغ است اما باید گفت که درمان ارتودنسی محدودیت سنی ندارد و افراد بزرگسال در هر سنی هم می‌توانند این درمان را شروع کنند. شاید بتوان مثال ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است را برای این موضوع به کار برد!

آیا درمان ارتودنسی با درد همراه است؟

معمولا در هفته اول شروع درمان، بیمار با احساس درد مواجه خواهد شد که به کمک قرص‌های مسکن معمولی مثل ژلوفن می‌توان از شدت درد کاست. اما بعد از یک هفته احساس درد از بین می‌رود و تنها در چند روز ابتدایی تعویض سیم و کش‌ها ممکن است بیمار با احساس درد مواجه شود.​​​​​​​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست