آیا ارتودنسی دندان درد دارد ؟

ممکن است شما نیز علاوه بر تغییر چهره و تجربه‌ی یک حس متفاوت در دندان‌ها هنگام ارتودنسی، از به وجود آمدن درد و فشار روی دندان‌ها و لثه هایتان احساس ناراحتی کنید. اغلب افراد به شایعات پیرامون این موضوع اهمیت می‌دهند در حالی که به علت متفاوت بودن آستانه‌ی درد و همچنین مراجعه به یک متخصص با تجربه در این حوزه درد، فشار و مشکلات ناشی از ارتودنسی برایتان کم‌تر خواهد بود.( دکتر میثم محبی بهترین ارتودنسی در میدان ملت )

درد ارتودنسی معمولا بسیار خفیف و در ائایل طول درمان می باشد که ناشی از پاسخ ذهنی به محرک ها و نصب ابزارهای ارتودنسی میباشد . جای نگرانی نیست به هر حال برای هر دردی درمان وجود دارد …

دکتر محبی ایمپلنت
( دکتر میثم محبی‌رسا , دندان‌پزشکی زیبایی و ایمپلنت , بهترین در میدان ملت )

 

در توضیح ارتودنسی باید گفت اگر درباره دندان های کج و نامرتب خود احساس شرم و نگرانی می کنید باید بدانید که تنها نیستید. همه ی انسان ها به طور طبیعی دندان های صاف و مرتبی ندارند و بسیاری با کمک ارتودنسی توانسته اند، لبخندی زیبا به دست آورند.

 

اُرتودُنسی یکی از رشته‌های تخصصی دندان‌پزشکی است : این کلمه مرکب است از دو واژه لاتین «ارتو» به معنای «راست» و « درست » ، و « ادوس » یا مشتق آن « دنس » به معنای « دندان » است . ارتودنسی یکی از مهمترین رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است .( دکتر میثم محبی بهترین ارتودنسی در میدان ملت )

 

همچنین اولین تخصص معرفی‌شده در دندانپزشکی می‌باشد : کار ارتودنسی بیشتر تصحیح اکلوژن یا جفت‌شدن نامناسب دندان‌هاست . این امر می‌تواند ناشی از موقعیت نادرست دندان‌ها یا دو فک نسبت به هم باشد ، یا ممکن است درجاتی از هر دو مشکل در یک فرد موجود باشد . درمان‌های ارتودنسی ممکن است تنها بر تصحیح موقعیت دندان‌ها و یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک متمرکز باشد

ارتودنسی دندان به معنی مرتب کردن و ردیف کردن دندان ها است هدف از ارتودنسی دندان مرتب کردن دندان های فک بالا و پایین می باشد و هر چقدر سن متقاضی ارتودنسی دندان کمتر باشد زمان کمتری خواهد برد اما به طور کلی ارتودنسی دندان نسبت به سایر درمان های دندانپزشکی زمان طولانی تر را به خود اختصاص می دهد .

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

دکتر محبی ایمپلنت
( دکتر میثم محبی‌رسا , دندان‌پزشکی زیبایی و ایمپلنت , بهترین در میدان ملت )

 

تمرکز تخصص ارتودنسی

دندانپزشکان در این تخصص به طور معمول برای برطرف کردن مشکلات بیماران و مراجعان خود روی اهداف زیر تمرکز دارند:

از بین بردن فاصله بین دندان ها
تراز کردن قسمت فوقانی و تیپ دندان ها
صاف کردن دندان‌های کج
بهبود گفتار یا توانایی جویدن
بهبود سلامت طولانی‌مدت لثه ها و دندان ها
جلوگیری از ساییدگی بیش از حد و طولانی مدت یا آسیب‌دیدگی دندان‌ها
درمان مشکلات مربوط به بایت دندان ها

پروسه های درمانی که یک متخصص ارتودنسی انجام می‌دهد، می‌تواند ظاهر دندان‌ها را بهبود ببخشد و سلامتی آن‌ها را تضمین کند. این متخصص برای دستیابی به اهداف مد نظرش، از ابزار مخصوص و ویژه‌ای نیز استفاده می‌کند.( دکتر میثم محبی بهترین ارتودنسی در میدان ملت )

سن مناسب برای ارتودنسی

زمان مناسب برای شروع درمان ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری دارد؛ در مورد بیمارانی که مشکلات اسکلتی دارند، به‌عنوان مثال فک بالای آن‌ها جلوتر از موقعیت طبیعی است یا برعکس فک پایین‌شان عقب‌تر از موقعیت مناسب خود قرار گرفته، بهترین زمان برای شروع درمان، سال‌های قبل از بلوغ است چون می‌توان از رشد کودکان و نوجوانان برای درمان این ناهنجاری‌ها استفاده کرد، بنابراین حوالی سن ۹ سالگی برای دختر خانم‌ها و حوالی سن ۱۱ سالگی برای پسرها توصیه می‌شود. در مورد مشکلاتی که صرفا مربوط به دندان‌ها می‌شود محدودیت سنی وجود نداشته ولی زمان طلایی برای درمان ارتودنسی حدود ۱۲سالگی است. به نظر انجمن ارتودنتیست‌های ایران و آمریکا نخستین مشاوره با متخصص ارتودنسی باید در سن ۷ سالگی باشد تا درصورت نیاز به اقدامات پیشگیری فرصتی از دست نرود.( دکتر میثم محبی بهترین ارتودنسی در میدان ملت )

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

دکتر محبی ایمپلنت
( دکتر میثم محبی‌رسا , دندان‌پزشکی زیبایی و ایمپلنت , بهترین در میدان ملت )

 

بهترین زمان شروع ارتودنسی

زمان مناسب برای شروع درمان ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری دارد ؛ در مورد بیمارانی که مشکلات اسکلتی دارند ، به‌عنوان مثال فک بالای آن‌ها جلوتر از موقعیت طبیعی است یا برعکس فک پایین‌شان عقب‌تر از موقعیت مناسب خود قرار گرفته ، بهترین زمان برای شروع درمان ، سال‌های قبل از بلوغ است چون می‌توان از رشد کودکان و نوجوانان برای درمان این ناهنجاری‌ها استفاده کرد ، بنابراین حوالی سن ۹سالگی برای دختر خانم‌ها و حوالی سن ۱۱سالگی برای پسرها جهت انجام ارتودنسی توصیه می‌شود .بر اساس توصیه انجمن دندانپزشکان آمریکا بهترین سن ویزیت جهت دندانپزشک عمومی مقارن با رویش دندانهای شیری یعنی حدود ۷ سال اول تولد می‌باشد .

 

هزینه و طول درمان‌های ارتودنسی متفاوت است

درمان‌های ارتودنسی به علت طولانی بودن و استفاده از وسائل درمانی متفاوت و تخصصی ارزان نیستند. هزینه درمان‌های ارتودنسی متفاوت است. البته شما نباید کل هزینه را ابتدا و یکجا پرداخت کنید. معمولاً ابتدا ۱/۲ یا ۱/۳ آن را به عنوان پیش پرداخت هزینه می‌کنید و بقیه آن را بصورت قسطی و با برنامه مشخص پرداخت خواهید نمود

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

دکتر محبی ایمپلنت
( دکتر میثم محبی‌رسا , دندان‌پزشکی زیبایی و ایمپلنت , بهترین در میدان ملت )

 

درمان ارتودنسی چقدر طول می‌کشد؟

این مسئله بستگی کامل به نوع مشکل شما دارد. معمولاً به صورت میانگین درمان ارتودنسی ۲۴ ماه ( دو سال) طول می‌کشد. البته بعضی تکنیک‌ها موجب سریعتر شدن درمان می‌گردند. بهتر است از ارتودنتیست خود بپرسید که این تکنیک‌ها چه مزایا و چه اشکالاتی دارند.

 

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشین…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست